دریافت جی ام پی

دریافت جی ام پی استانداردی که توسط FDA یا سازمان غذا و دارو ارائه میگردد، برای کلیه تولید کنندگان غذا و دارو که قصد صادرات کالای خود را دارند اهمیت بالایی دارد.

دریافت جی ام پی با توجه به آنکه اغلب کشور ها واردات انواع غذا و دارو را منوط به داشتن این استاندارد میدانند، میتواند صنعت صادرات مواد غذایی و دارویی کشور را توسعه دهد.

سایت رسمی FDA دو صفحه یکی برای معرفی منابع Pharmaceutical Quality Resources (کیفیت منابع داروخانه ای یا همان دارو ها) و دیگری Facts About the Current Good Manufacturing Practices (CGMPs) یا CGMP ارائه داده است.

این دو صفحه خود حاوی لینک به صفحات و منابع دیگری هستند که کاربران و متقاضیان را با روش های اخذ گواهینامه GMP آشنا می کنند.

سازمان دیگری که به GMP و GHP اهمیت زیادی میدهد سازمان FAO یا سازمان غذا و کشاورزی است. این سازمان تلاش دارد تا امنیت غذای سالم را حذف کند.

 

اخذ جی ام پی

دریافت GMP و اهمیت آن

هر دو سازمان FAO و FDA در کشور آمریکا قرار دارند. بنابراین مهمترین سوال است که چرا شرکت ها و سازمان های دیگر کشور ها باید علاقه ای نسبت به تایید این دو سازمان داشته باشند.

حقیقت این استکه دو سازمان FAO و FDA توسط اغلب کشور های دنیا پذیرفته شده اند و استاندارد های خود را منطبق با استاندارد های این دو سازمان تعیین نموده اند. به این ترتیب برای ارسال غذا و دارو و صادرات آن به اغلب کشور ها نیاز به رعایت استاندارد های این سازمان میباشد.

از طرف دیگر اغلب کاربران ایرانی نیز با این استاندارد ها آشنا هستند.  با داشتن این استانداردها شما میتوانید براحتی اعتماد این مشتریان را به محصولات غذایی و دارویی خود جذب کنید.

جی ام پی (GMP) چیست؟

استاندارد تولید با کیفیت محصولات (  Good Manufacturing Practice ) نشان میدهد که محصول و روند تولید آن برطبق اصول و مبانی مشخص، براساس تولید با کیفیت محصول صورت گرفته است.

این استاندارد تضمین کنترل کیفیت محصول در طول چرخه تولید و نظارت بر روند تولید میباشد.

GMP در واقع استانداردی است که کالاهای خوراکی و داروهای تولید شده را از نظر کیفیت تولید مورد بررسی و تائید قرار میدهد.

اخذ GMP برای محصولات غذایی و دارویی به معنی داشتن زنجیره تولید با کیفیت است. یک زنجیره تولید با کیفیت، تضمین کننده تولید با کیفیت در بازه زمانی طولانی است.

برای دریافت GMP چه مراحلی باید طی کرد

محل تولید محصولات غذایی و دارویی باید مناسب باشد(شرایط بهداشت محیط مانند دیوارهای قابل شستشو و سیستم فاضلاب متصل به فاضلاب شهری)

ساختمان محل تولید غذا و دارو باید از نظر طراحی مناسب باشد(داشتن حوضچه های شستشو و مانند آن)

زنجیره تولید با کیفیت ( ورود محصول به چرخه، آلودگی زدایی از مواد اولیه، فرایند تولید محصول در شرایط آنتی باکتریال، بسته بندی محصول، کنترل کیفیت محصول تولید شده و …)

به کارگیری ابزار و ادوات بهداشتی در تولید محصول(کلیه ماشین آلات و ابزار و ادوات از تسمه های نقاله تا دستگاه های پر کردن ظروف غذا و یا دارو باید مطابق استاندارد باشند.)

به کارگیری تاسیسات مناسب برای تولید محصول(تجهیز بودن، از نظر خط تولید، کنترل کیفیت و غیره)

امکان ارائه خدمات پشتیبانی برای محصول (اعم از تولید، بسته بندی، مرجوع کردن کالا، تعیین تکلیف کالای مرجوعی، معدوم کردن کالای فاسد شده و مانند آن)

سازمان جهانی غذا و دارو و تائید GMP

سازمان جهانی غذا و دارو اقدام به تدوین و بررسی استاندارد های GMP نموده است و این استاندارد ها اکنون مورد تائید این سازمان میباشند. که خود به نیکی روشن میکند اهمیت پیروی کردن از این استانداردها به چه میزان میباشد.

 


کلیدواژه ها: ,

دسته بندی: