شنبه تا پنج شنبه : 8:00 - 16:00
Sat-Sun Closed

09109008055

02634203855

کرج-میدان سپاه-نبش گلستان

Address

انحلال شرکت یا عدم فعالیت چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

انحلال شرکت یا عدم فعالیت؟  انحلال شرکت به معنی حذف شرکت است و اگر قصد دارید در آینده فعالیت خود را از سر بگیرید، بهتر است شرکت را بدون فعالیت باقی نگه دارید و آن را منحل نکنید ولی اگر تصمیم گرفته اید که شرکت را منحل کنید این مقاله توسط متخصصین امور ثبتی در اندیشمندان البرز تهیه شده تا آن را با دقت مطالعه و تمام مسائل شرکت انحلال یافته برای شما مشخص و روشن شود.

انحلال شرکت در صورت عدم فعالیت

شرکت ها پس از آنکه به ثبت میرسند موظف هستند، تا با مراجعه به سایت اداره دارایی پرونده مالیاتی را ثبت و پس از آن با حضور در این اداره نسبت به ادامه مراحل تشکیل پرونده اقدام نمایند. همچنین به منظور ثبت فعالیت خود می بایست دفاتر قانونی پلمپ شده را ثبت درخواست نموده و هرساله توسط شرکت ها در موعد مقررنسبت به دریافت آن اقدام  و آنها را تکمیل کرده و به اداره دارایی برای طی شدن قوانین مالیاتی و دولتی تحویل دهند.

گاهی ممکن است شرکت تمام اقدامات ثبتی را انجام دهد اما برای تشکیل همه پرونده دارایی اقدام نکند و یا بعد از مدتی فعالیت به هر دلیل ممکن فعالیت خود را متوقف کند.

شرکت هایی که هیچ فعالیتی در آنها انجام نمیگیرد و حتی گردش مالی در زمینه خرید اموال و اجناس یا فروش در این شرکت ها ثبت نگردیده، شرکت های غیر فعال یا بدون فعالیت میباشند؛ که باید در این خصوص اداره دارایی اطلاعات لازم را در خصوص این نوع شرکت ها دریافت نماید.

توصیه می شود اگر پس از ثبت شرکت اقدامی انجام نداده اید و یا بعد از مدت زمانی قصد انجام عملیاتی را دارید، این موضوع را با نامه ای  تحت عنوان عدم فعالیت کتباً به اداره دارایی اطلاع رسانی نمایید.

 

پیشنهاد ویژه: این مقاله را هم مطالعه کنید!

ثبت شرکت در کرج با حداقل هزینه و زمان

 

انحلال شرکت1

عواقب اعلام نکردن عدم فعالیت

اگر شرکت غیر فعال در چهار ماهه اول سال نسبت به اعلام نمودن غیر فعال بودن شرکت و عدم فعالیت امتناع کند و یا دفاتر پلمپ خود را به همراه اظهارنامه مالیاتی سال قبل ارسال نکنند مشمول جریمه مالیاتی میشوند.

شرکت ها تنها به اندازه سود سالیانه از خرید و فروشی که دارند، هر ساله طبق دفاتر پلمپ و اظهارنامه مالیاتی مشمول پرداخت مالیات میشوند؛ اگر شرکتی فعالیت اندکی داشته باشد نیازی به پرداخت مالیات سنگین ندارد و نباید از این موضوع ترسی داشته باشد. اما اگر در زمان مقرر اقدام به ارائه نامه عدم فعالیت به اداره دارایی نکند  و یا دفاتر خود را از ترس مالیات زیاد، ارسال ننماید این موضوع می تواند جریمه سنگینی برای شما داشته باشد. مالیات علی الراس معمولا از دید صاحبین شرکت منصفانه نیست؛ پس در اسرع وقت، انحلال شرکت را ثبت و یا غیر فعال بودن آن را اعلام کنید تا طبق قانون، مجبور به پرداخت مالیت سنگین و جریمه نشوید.

 

اعلام عدم فعالیت شرکت چگونه است؟

- در قدم اول نسبت به دریافت و پلمپ دفاتر قانونی تا پایان اسفند ماه هرسال اقدام نمایید.

- در دومین قدم نسبت نیز اظهارنامه‌های مالیاتی را به اداره دارایی تا پایان تیر ماه هر سال ارسال نمایید.

موضوع عدم فعالیت برای اشخاص حقیقی نیز به همین صورت می باشد. به عبارتی افرادی که مشغول فعالیت تجاری هستند در صورتی که نخواهند به فعالیت خود ادامه دهند یا شرکت را منحل اعلام کنند، باید به اداره دارایی اعلام تا مشمول مالیات و جریمه نشوند.

نمونه اظهارنامه مالیاتی (عدم فعالیت اشخاص حقوقی)

ریاست محترم امور مالیاتی …
با سلام
احتراماً بدینوسیله اعلام می دارد شرکت …. به شماره ثبت …. و کلاسه پرونده …. از تاریخ …. هیچگونه فعالیت اقتصادی نداشته و عدم فعالیت شرکت خود را اعلام می دارد.
مراتب جهت اطلاع و درج در پرونده مالیاتی حضورتان ایفاد می گردد.
مهر و امضاء

نمونه اظهارنامه مالیاتی (عدم فعالیت اشخاص حقیقی)

ریاست محترم امور مالیاتی…
با سلام
احتراماً بدینوسیله اعلام می دارد اینجانب …. به کدملی …. و کلاسه پرونده …. دارای واحد صنفی … از تاریخ …. هیچگونه فعالیت اقتصادی نداشته و عدم فعالیت شرکت خود را اعلام می دارد.
مراتب جهت اطلاع و درج در پرونده مالیاتی حضورتان ایفاد می گردد.
امضاء

 

نتیجه گیری پایانی

اگر شرکت ثبت شده ی شما به هر دلیل ممکن (ورشکستگی، عدم دریافت مجوزهای لازم، راکد بودن و عدم فروش و …) گردش مالی نداشته باشد (حتی برای مصارف شخصی)، شرکت غیرفعال محسوب و باید انحلال آن را ثبت نمود.
شرکت غیرفعال را نمی توان به حال خود رها نمود و برای در امان ماندن از جریمه سنگین مالیاتی باید اقداماتی برای آن انجام داد و در هر صورت اگر تمام نکات را رعایت نمایید و طبق قانون جلو بروید، هیچگونه مسئله دردسرسازی برایتان پیش نخواهد آمد.

انحلال شرکت یا غیرفعال بودن شرکت را در اسرع وقت اعلام نمایید تا از عواقب پرداخت مالیاتی آن در امانت بمانید.

پیشنهاد ویژه: این مقاله را هم مطالعه کنید!

راهنمای ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت

 

به همین خاطر به شما توصیه می کنیم تا تمامی امور خود را با مشورت و زیر نظر یک فرد متخصص و باتجربه انجام دهید. متخصصین اندیشمندان البرز در تمامی مسائل حقوقی انحلال شرکت در کنارتان خواهند بود، حتی برای اعلام غیر فعال بودن شرکت نیز می توانید از خدمات مشاوره رایگان تلفنی و ارتباط آنلاین در سایت اندیشمندان البرز بهره ببرید.

برچسب ها:

هزینه ثبت شرکت | هزینه ثبت شرکت در کرج | مراحل-ثبت-شرکت-در-کرج | ثبت شرکت اندیشمندان | ثبت شرکت در استان البرز | ثبت شرکت کرج گوهردشت | ثبت شرکت کرج سه راه گوهردشت | ثبت شرکت کرج قیمت | ثبت شرکت در فردیس، جهانشهر، مهرشهر، آزادگان، طالقانی کرج | ثبت گرید | خرید رتبه | ثبت شرکت | موسسه ثبتی |

جستجو